FAQ – częste pytania o Swift-Cut

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania najczęściej zadawane przez potencjalnych użytkowników Swift-Cut. Jeśli nie znajdziesz tu wyjaśnienia swoich wątpliwości – śmiało skontaktuj się z nami.

FAQ – częste pytania o Swift-Cut

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania najczęściej zadawane przez potencjalnych użytkowników Swift-Cut. Jeśli nie znajdziesz tu wyjaśnienia swoich wątpliwości – śmiało skontaktuj się z nami.

Stoły plazmowe Swift-Cut umożliwiają cięcie wielu metali (w tym stali) i pozwalają uzyskać elementy o dowolnych kształtach, które charakteryzują się gładką krawędzią i wysoką dokładnością. Oferta naszych plazm CNC jest dostosowana do potrzeb firm przemysłowo tnących w metalu, artystów, konstruktorów, kowali, wychowawców oraz innych.

Gama stołów do cięcia plazmowego CNC Swift-Cut  jest łatwa w użyciu, bezpieczna i ekonomiczna. Każdy, kto posiada podstawową wiedzę komputerową będzie w stanie samodzielnie i kompetentnie korzystać ze stołów. Klienci Swift-Cut mogą liczyć na kompleksowe przeszkolenie z zakresu obsługi urządzeń. Nasi specjaliści techniczni zawsze odpowiadają na wszelkie pytania już w trakcie instalacji stołu.

Stoły plazmowe CNC do cięcia plazmą działają dzięki wytworzeniu łuku elektrycznego między elektrodą w palniku a materiałem ciętym, który jest metalem (stal czarna, stal nierdzewna lub aluminium). Jednocześnie poprzez dyszę kierowany jest strumień sprężonego powietrza, tlenu lub azotu, który przechodząc przez łuk elektryczny jest natychmiastowo podgrzewany. Temperatura plazmy, czyli bardzo gorącego gazu liczona jest w tysiącach stopni Celsjusza, co powoduje punktowe przetopienie materiału ciętego a strumień gazu umożliwia wydmuchanie szczeliny cięcia w metalu. Tak długo jak podtrzymywany jest łuk elektryczny i przepływa gaz, cięty jest materiał, a jakość ciętej krawędzi w dużym stopniu zależy od prawidłowo dobranych parametrów, np. prędkość i wysokość cięcia, ciśnienia gazu, itp.

Konsola stołu plazmowego wymaga 230V i zasilania jednofazowego. Stoły z serii Pro również mogą działać na zasilaczach jednofazowych, pod warunkiem, że współpracują ze źródłem plazmowym Hypertherm Powermax45. W sytuacji, kiedy stół podpięty jest do mocniejszych źródeł (Powermax65, 85 lub 105) konieczne jest zasilanie 3-fazowe.

Każdy ze stołów wyposażony jest w konsolę do sterowania urządzeniem ze wstępnie zaprogramowanym komputerem osobistym, pozwalającym korzystać z urządzenia.

DCC (Dynamic Cut Control) – opcja dynamicznej kontroli cięcia daje pełen nadzór nad maszyną plazmową i ścieżką cięcia, umożliwiając precyzyjne zaplanowanie ruchów. Swift-Cut oferuje tą unikalną funkcję w swych stołach plazmowych, dając Ci największą elastyczność w trakcie z korzystania z plazmy CNC.

DTHC to cyfrowa kontrola wysokości palnika, pozwalająca na równomierne cięcie nawet w sytuacji, kiedy obrabiany materiał jest wypaczony i nierówny. Każdy ze stołów plazmowych Swift-Cut jest wyposażony w technologię DTHC, tym samym gwarantując najwyższą jakość cięcia.

Do naszych stołów plazmowych i waterjet dołączona jest konsola w pełni wyposażona w oprogramowanie CAD (Computer Aided Design). Oprogramowanie CAD umożliwia tworzenie i wgrywanie cyfrowych projektów detali. Ich konwersję na kod urządzenia zapewnia funkcjonalność CAM (Computer Aided Manufactoring). System CAD/CAM pozwala na obsługę i wycinanie projektów na stole plazmowym i waterjet.

Język G-Code przesyła informacje na temat cięcia i kierunku ruchów na maszyny CNC.

Maksymalna szybkość cięcia to 12.7 metra na minutę, ale proszę pamiętać, że prędkość ta jest zależna od grubości stali oraz od tego, które źródło plazmowe Hypertherm Powermax zasila stół.

Nasze stoły tną materiał o maksymalnej grubości 25 milimetrów, gdy cięcie nie jest rozpoczynane od brzegu. Zwykle rodzaj stołu nie ma tutaj znaczenia. Ważna jest jednak moc użytej plazmy. By uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt. Z przyjemnością doradzimy Ci wybór odpowiedniego narzędzia Hypertherm Powermax.

Nasze stoły pozwalają na wycięcie otworów o 3 milimetrowej średnicy w blasze o grubości 2 milimetrów. Dla cięcia plazmowego przyjmuję się technologiczną zasadę, że min. średnica otworu to półtorej grubości blachy.

Plazma to czwarty stan skupienia (obok ciała stałego, gazu i cieczy). Kiedy gaz jest odpowiednio nagrzany, jego atomy rozdzielają się, oddzielając elektrony od nukleonu. Rozgrzane elektrony poruszają się coraz szybciej i są ujemnie naładowane. Wraz z ruchem oddzielają się od dodatnio naładowanych nukleonów, zwanych jonami. Kiedy jony i elektrony zderzają się, uwalniana jest energia, nadająca plazmie świetne właściwości tnące.

Nasze stoły zostały zaprojektowane do współpracy z palnikami maszynowymi. Nie zalecamy używania palników ręcznych do cięcia maszynowego. Dedykowane palniki ręczne można używać tylko do ręcznego cięcia elementów poza stołem CNC lub do szybszego usuwania uporczywego ażuru ze stołu.

Stoły wodne to ekonomiczne rozwiązanie, minimalizujące ilość iskier i kurzu podczas cięcia. Urządzenia te, są ciche i tańsze, niż wersja maszyny z filtro-wentylacją.

Tak. Oprogramowanie CAD używane w naszych stołach odczytuje pliki .DXF. Nieważne, czy tworzysz swój projekt w programie Corel Draw, AutoCAD czy Adobe Illustrator. Jeśli zapiszesz plik w formacie .DXF (lub innym z kilku odsługiwanych), będzie on kompatybilny z naszym oprogramowaniem.

Oczywiście! Zapraszamy na pokazy cięcia do naszej siedziby. Jeśli wyślesz nam projekt w formacie .DXF wytniemy to go, by pokazać Ci jakie to proste. Więcej o pokazach tutaj: https://swift-cut.pl/pokazy-ciecia-plazmowego-na-stolach-cnc-swift-cut/

Żywotność elementów stołu jest zależna od wielu czynników: częstotliwości używania stołu, ciętego materiału, modelu używanego źródła plazmowego. To dla nas ważne, by nasi Użytkownicy byli zadowoleni ze swoich maszyn, dlatego urządzenia Swift-Cut wyposażone zostały w technologię DTHC (Digital Torch Height Control – Cyfrowa Kontrola Wysokości Palnika), by przedłużyć żywotność części.

Bezpieczeństwo w czasie pracy zawsze powinno być priorytetem, a w przypadku cięcia plazmą ochrona oczu jest niezwykle ważna. Tnąc z natężeniem 45 amperów, konieczne jest stosowanie okularów o 6 poziomie osłony. Dodatkowo, w dużych warsztatach może wystąpić konieczność zamontowania ekranów i lamel w celu dodatkowego zabezpieczenia.