Swift-Cut FAQ

Czym jest stół plazmowy CNC Swift-Cut?

Stoły plazmowe Swift-Cut umożliwiają cięcie wielu metali (w tym stali) i pozwalają uzyskać elementy o dowolnych kształtach, które charakteryzują się gładką krawędzią i wysoką dokładnością cięcia. Oferta stołów do cięcia plazmowego jest dostosowana do potrzeb firm przemysłowo tnących w metalu, artystów, konstruktorów, kowali, wychowawców oraz innych.

Czy wycinarki CNC Swift-Cut są łatwe w obsłudze?

Zaprojektowana przez Swift-Cut gama stołów do cięcia plazmowego CNC jest łatwa w użyciu, bezpieczna i ekonomiczna. Każdy, kto posiada podstawową wiedzę komputerową będzie w stanie samodzielnie i kompetentnie korzystać ze stołów. Klienci Swift-Cut mogą liczyć na kompleksowe przeszkolenie z zakresu obsługi urządzeń. Nasi specjaliści techniczni zawsze odpowiadają na wszelkie pytania już w trakcie instalacji stołu.


Czy plazma CNC Swift-Cut wymaga specjalnych warunków technicznych?

Konsola stołu plazmowego wymaga 230V i zasilania jednofazowego. Mniejsze stoły z serii PRO również mogą działać na zasilaczach jednofazowych, pod warunkiem, że współpracują ze źródłem plazmowym Hypertherm Powermax45. W sytuacji, kiedy stół podpięty jest do silniejszych źródeł (Powermax65, 85 lub 105) konieczne jest zasilanie 3-fazowe.


Czy do obsługi wycinarki plazmowej Swift-Cut potrzeba mocnego komputera?

Każdy ze stołów wyposażony jest w konsolę do sterowania urządzeniem ze wstępnie zaprogramowanym komputerem osobistym, pozwalającą korzystać z urządzenia.


Co to jest DCC?

DCC (Dynamic Cut Control) – opcja dynamicznej kontroli cięcia daje pełen nadzór nad maszyną plazmową i ścieżką cięcia, umożliwiając precyzyjne zaplanowanie ruchów. Swift-Cut oferuje tą unikalną funkcję w swych stołach plazmowych, dając Ci największą elastyczność w trakcie z korzystania z plazmy CNC.


Co to jest DTHC?

DTHC to cyfrowa kontrola wysokości palnika, pozwalająca na równomierne cięcie nawet w sytuacji, kiedy obrabiany materiał jest wypaczony i nierówny. Każdy ze stołów plazmowych Swift-Cut jest wyposażony w technologię DTHC, tym samym gwarantując najwyższą jakość cięcia.


Co to jest CAD i CAM?

Do naszych stołów plazmowych dołączona jest konsola w pełni wyposażona w oprogramowanie CAD (Computer Aided Design). Oprogramowanie CAD zapewnia Wam stworzenie i wgranie cyfrowych projektów kształtów. Ich konwersję na kod urządzenia zapewnia nam funkcjonalność CAM (Computer Aided Manufactoring). Pozwala to wycięcie projektu na swoim stole plazmowym.


Co to jest G-Code?

Język G-Code przesyła do maszyny CNC informacje na temat cięcia i kierunku ruchu.


Jak szybko stoły plazmowe tną stal?

Maksymalna szybkość cięcia to 12.7 metra na minutę, ale proszę pamiętać, że prędkość ta jest zależna od grubości stali oraz od tego, które urządzenie Hypertherm Powermax jest używane.


Jakiej grubości materiał może być cięty?

Nasze stoły tną materiał o maksymalnej grubości 25 milimetrów gnie nie rozpoczynamy od brzegu. Zwykle rodzaj stołu nie ma tutaj znaczenia, ale moc użytej plazmy. By uzyskać więcej informacji proszę zwrócić się do naszej strony informacyjnej Hypertherm Powermax albo skontaktować się z nami. Z przyjemnością doradzimy Państwu wybór odpowiedniego narzędzia Hypertherm Powermax dostosowanego do Waszych oczekiwań.


Czy mogę wycinać małe otwory w stalowej blasze?

Nasze stoły pozwalają na wycięcie o 3 milimetrowej średnicy w blasze o grubości 2 milimetrów. Dla cięcia plazmowego przyjmuję się jako granicę możliwości technologii zasadę, że min. średnica otworu to półtorej grubości blachy.


Czym jest plazma i co sprawia, że tnie metal?

Plazma to czwarty stan skupienia obok ciała stałego, gazu i cieczy. Kiedy gaz jest odpowiednio nagrzany, jego atomy rozdzielają się, oddzielając elektrony od nukleonu. Rozgrzane elektrony poruszają się coraz szybciej i są ujemnie naładowane. Wraz z ruchem oddzielają się od dodatnio naładowanych nukleonów, zwanych jonami. Kiedy jony i elektrony zderzają się uwalniają energię, która daje plazmie świetne właściwości tnące.


Jak więc działa stół do cięcia plazmowego?

Stoły te funkcjonują poprzez wysyłanie sprzężonego gazu (np. azotu, argonu, tlenu) poprzez malutki kanał z ujemnie naładowaną elektrodą. Kiedy moc dochodzi do elektrody a dysza przecinarki dotyka metalu, tworzy się obwód. Między elektrodą a metalem tworzy się iskra. Iskra ta rozgrzewa gaz obojętny do temperatury w której przekształca się on w plazmę i wydziela parę. Wiązka plazmy ma około 16649 stopni Celsjusza, a porusza się z prędkością około 6 kilometrów na sekundę. Kiedy plazma zetknie się z metalem, przekształca go w roztopiony żużel.
Tak długo jak elektron jest zasilany, a plazma styka się z metalem, łuk plazmowy jest ciągły. W celu utrzymania połączenia dysza zapewnia stały przepływ gazu osłonowego przez miejsce cięcia i kąt plazmy zależny jest od ciśnienia gazu osłonowego.


Czy mogę użyć ręcznego palnika korzystając ze stołu plazmowego?

Nasze stoły są zaprojektowane do współpracy z przeznaczonymi do nich palnikami maszynowymi. Nie zalecamy używania palników ręcznych do cięcia maszynowego ani żadnych innych z naszymi stołami. Dedykowane palniki ręczne natomiast można używać do ręcznego cięcia elementów poza stołem CNC lub do szybszego usuwania ciężkiego ażuru ze stołu.


Jakie są zalety stołu wodnego?

Stoły wodne to ekonomiczne rozwiązanie, minimalizujące ilość iskier i kurzu, które wynikają z cięcia niektórych rodzajów metali. Stoły wodne są ciche i tańsze niż urządzenia filtro-wentylacyjne. Dostępne przy każdym rozmiarze: Pro Series 1250, 2500, 3000, stoły wodne to świetna opcja dla wielu naszych klientów.


Czy mogę używać mojego programu CAD tak samo jak AutoCAD?

Tak. Oprogramowanie CAD używane w naszych stołach odczytuje pliki .DXF. Niezależnie czy tworzysz swój projekt w programie Corel Draw, AutoCAD czy Adobe Illustrator, jeśli zapisujesz plik w formacie .DXF (lub którymś innym z kilku odsługiwanych) jest on kompatybilny z naszym oprogramowaniem.


Czy mogę zobaczyć pokaz działania urządzenia?

Oczywiście. Prosimy o kontakt, żeby zaplanować demonstrację. Jeśli wyślecie nam państwo szkic projektu w formacie .DXF wytniemy to go dla was i pokażemy jakie to proste!


Jak wytrzymałe są części eksploatacyjne Hypertherm?

Żywotność waszych elementów stołu jest zależna od tego jak często urządzenie jest używane, jaki materiał jest cięty i które urządzenie Hypertherm Powermax jest używane. To dla nas ważne, by nasi konsumenci otrzymywali od swoich maszyn jak najwięcej, dlatego zaprojektowaliśmy nasze stoły z obsługą technologii DTHC (Digital Torch Height Control – Cyfrowa Kontrola Wysokości Palnika), żeby przedłużyć żywotność naszych części. Suche powietrze to także ważny czynnik maksymalizacji długości funkcjonowania maszyny. Proszę skorzystać z naszych podręczników by uzyskać więcej informacji.


Czy potrzebuje nosić okulary ochronne?

Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem i kiedy mowa o cięciu plazmą zabezpieczenie oczu jest niezwykle ważne. Jeśli działacie przy natężeniu 45 amperów, należy wyposażyć się w okulary o szóstym poziomie osłony. Jeśli tniecie państwo w dużym warsztacie czy hali, być może będziecie potrzebowali zaopatrzyć się w ekrany lub lamele dla dodatkowej ochrony.